Web Sayfamıza Hoş Geldiniz

   

                               ÜYE GİRİŞİ 

   K. Adınız :      

   Şifreniz :      

      Beni Hatırla       

  Yeni Üye   /  Şifremi Unuttum

Motor Yağları

OTO DATA .net
 otomobil hakkında her şey

ShN! Anket
Kullandığınız Araç
Toyota
Hyundaı
Honda
Renault
Fıat
Peugeot
Wolkswagen
Opel
Ford
Kia
mazda
Diğer

OTO DATA.net  - Uyarı Lambaları  ikazları  - Araç Donanım Terimleri  -  site haritası

      Motor Yağı Değişiminin Önemi
Motor yağını ve filtresini zamanında değiştirmek size yakıt tasarrufu performans ve motorun en verimli şekilde çalışması olarak dönecektir.Eski araçlarda 5000 km’de bir yapılan yağ değişimi yeni model araçlarla birlikte artık 20.000 km’ye kadar çıkmıştır. Kullanım süresi dolmuş yağ siyahlaşacak ve yağlama esnasında oluşan film tabakasını oluşturmamaya başlayacak motor aşınmaya başlayacaktır.Performans düşüşü kaçınılmazdır.Motordaki sürtünme ve aşınmadan dolayı oluşan minik metal tozları ve parçacıkları yağ karterine inmekte ve yağlamayla birlikte motorunuzda dolaşmaktadır.Buda aracınızın motorunun çalışmasını olumsuz etkileyebilmektedir.Yağ filtresi bu noktada devrededir ve bu minik metal parçacıkları emer tabi zamanla bu işlevini yerine getiremez hale gelir. Bu nedenlerle yağ ve yağ filtresi değişimini zamanında yaptırmak önemlidir

  Motor yağı seçimi ve değişim periyodu
Motor yağının cinsi ve değişim periyodu araç üreticileri tarafından belirlenir. Araç üreticisinin belirttiği spesifikasyon doğrultusunda uygun yağ seçilmesi ve yağ değişimlerinin, genellikle kullanım klavuzlarında yazılan, araç üreticisinin belirttiği periyotlarda yapılması gerekir.
  Motor açısından yağ değişiminin önemi nedir?
Motor yağının beş ana görevi vardır; yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık... Bu görevlerin hepsi, motor için hayati önem taşımakla birlikte, bunların etkinliği tamamen yağ değişimine bağlıdır. Motor cinsi ve gücüne göre araç üreticileri tarafından belirlenen yağ değişim süresi sonunda, yağın niteliğinde azalma olduğu için görevlerini tam gerçekleştiremez ve motorda normalden fazla aşınmalar olmaya başlar.

   Sentetik ve mineral yağlar arasındaki farklar nelerdir?
Aradaki fark, mineral yağların doğrudan doğruya ham petrolden rafine edilmesi, sentetik yağlarınsa, rafine işleminin en saf elemanlarından kimyasal olarak formüle edilmesidir. Bu işlem sayesinde hem ham petroldeki saf olmayan elementler ayrıştırılmış olur hem de bağımsız moleküller modern motorların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılır. Laboratuar koşullarında özel olarak formüle edilen bu moleküller daha yüksek düzeyde koruma sağlar ve performansı artırır.

Telefon destek E mail destek ABS Sorgulama E Yardım A B S Kayıt Zamanında teslim

İLETİŞİM
0544 644 1962

Akü Boş İse

İlgili Bağlantılar

  Triger Kayışı
  El Freni Sistemi
  Firen Yağları
  Polen Filtresi
 
ASR Nedir
  LPG nin Bilinmeyenleri
  Motor un Toplanışı (Video)

  Motor un Çalışması (Video)
  ABS Fren Sistemi
  4 Mevsim Antifiriz Olmalı
  Soğutma Sistemi


LPG  Dönüşüm Sistemleri

 Sık kullanılanlara ekle
  ABS Sorgulama
  Bilgi Edinme Formu
  İller Arası Mesafeler

Aktif Ziyaretçi    2
Bugün Tekil203
Ayrıntıları Gör

Ana Sayfa | Hizmetler | Referanslar | Hakkında | Duyurular | Site Haritası | İletişim

 68848
 Copyright 2008-2010 yasinoto.com. All Rights Reserved.

Design   O. Toprak